پرسش مهر 98 | پرسش مهر 20 بیستم رئیس جمهور

پاسخ به پرسش مهر 98 مقاله پرسش مهر 98-99 بیستم رئیس جمهور

پرسش مهر 98 | پرسش مهر 20 بیستم رئیس جمهور

پاسخ به پرسش مهر 98 مقاله پرسش مهر 98-99 بیستم رئیس جمهور

۲ مطلب در فروردين ۱۳۹۷ ثبت شده است

پاسخ به پرسش مهر 97 رئیس جمهور شماره 19 سالتحصیلی 97-98

پرسش مهر

بهترین نمونه مقاله پرسش مهر 97 رئیس جمهور : پرسش مهر 19 , پاسخ پرسش مهر 97-98 رئیس جمهوری را در کمتر از یک دقیقه میتوانید از سایت حاضر دانلود کنید . این نمونه مقاله در فرمت فایل ورد و قابل ویرایش بوده , حاوی 38 صفحه با ادیشن اختصاصی و کیفیت نگارش ساده و روان میباشد

چند سالی است که زنگ شروع مدارس که بصورت نمادین توسط رئیس جمهور نواخته میشود با یک پرسش و سوال همراه است که دانش آموزان نسبت به سوالی که رئیس جمهور پرسیده است اقدام به نگارش مقاله پرسش مهر میکنند . گروه پژوهشی حاضر با توجه به تجربه ای که در نگارش پرسش مهر 96-97 داتش و بواسطه استقبال زیادی که دانش آموزان , معلمان و.. از سراسر کشور برای دانلود پاسخ به پرسش مهر رئیس جمهوری داشتند تصمیم گرفته است بلافاصله بعد از اعلام پرسش مهر 97 رئیس جمهوری چندین مقاله پرسش مهر 97 را آماده سازی کرده و برای دانلود در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

پرسش مهر 97

با عضویت رایگان در سایت حاضر میتوانید علاوه بر دانلود پاسخ به پرسش مهر 97 رئیس جمهوری برای که در شروع سالتحصیلی 97-98 مطرح کردند صدها نمونه فایل تخصصی و آموزشی را مانند نمونه های طرح جابر ابن حیان , طرح کرامت , اقدام پژوهی معلمان , درس پژوهی , گزارش تخصصی معلمان , برنامه سالانه و تقویم اجرایی مدارس و... رامشاهده کرده و متناسب با نیازتان آنها را دانلود نمایید.

حدس هایی برای پرسش مهر 97

تعدادی از افرادی که دستی بر آتش دارند و با رئیس جمهوری و وزیر آموزش و پرورش ارتباطات نزدیکی دارند چند احتمال را برای پرسش مهر 97-98 مطرح کرده اند . البته بخاطر اینکه هنوز خبر موثقی اعلام نشده است ما نمیتوانیم این گانه زنی ها را برای پرسش مهر 97-98 رئیس جمهوری در سایت منتشر کنیم ولی همکاران ما متناسب با گمانه زنی ها سعی کرده اند مقالات مناسبی را در پاسخ به پرسش های احتمالی رئیس جمهوری برای سالتحصیلی 97-98 آماده سازی کنند تا بتوانیم در سریعترین زمان بعد از مشخص شدن پرسش مهر 97 رئیسجمهور مقالات آماده شده را در سایت قرار دهیم.

سایت حاضر

سایت ما : ارائه دهنده نمونه سوالات ضمن خدمت فرهنگیان , کارورزی فرهنگیان, پرسش مهر,طراحی آموزشی , الگوی برتر تدریس, گزرارش تخصصی , اقدام پژوهی , طرح جابر , درس پژوهی , طرح کرامت

مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور

مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور آماده سازی شده بصورت اختصاصی در 38 صفحه فایل ورد که قابل ویرایش بوده و دانش آموزان عزیز میتوانند با صرف زان بسیار کمی مشخصات خود را بدان اضافه کرده یا هر قسمتی از فایل را که نیاز باشد به دلخواه خود تغییر دهند.

این مقاله پرسش مهر 19 مربوط به سال تحصیلی 98-97 رئیس جمهور به صورت کاملا دقیق و توسط تیم تخصصی بانک فایل پژوهشی معلمان طراحی و تدوین گردیده است و در راستای پرسش مهر رئیس جمهور در روز بازگشایی مدارس صورت گرفته است .

پرسش مهر 97

این فایل حاوی پاسخ به پرسش مهر 97 رئیس جمهور میباشد که حاوی موارد و نکته های زیر میباشد.

آنچه در این مجموعه مشاهده می کنیم :

  • همانطور که عنوان شد مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور بسیار کامل دقیق و قابل ویرایش می باشد.با هم بخشی از چکیده مقاله پرسش مهر 97 رئیس جمهور را مشاهده می کنیم:

پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور

در سال تحصیلی اخیر نیز مانند سالهای قبل پرسش مهر 97 رئیس جمهور در روز آغازین سال تحصیلی مطرح گردیدمقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور در باره احترام متقابل در محیط مدرسه توسط دانش آموزان به یکدیگر بود. همانگونه که می دانیم ، آگاهی از نظرات و عقاید افراد جامعه این امکان را فراهم می آورد که تدابیر و تصمیمات دقیق تر و جامع تری در حوزه های مختلف اتخاذ گردد و احتمال بروز برنامه ریزیهای ناصواب را تا حد چشمگیری کاهش خواهد داد. وقتی صحبت از آموزش به میان می آید، اشکالی از آموزش رسمی در مدارس و دانشگاهها در ذهن نقش می بندد غافل از آنکه آموزش از راههای مختلفی چون گروههای مختلف اجتماعی) با توجه به سن و پایگاه اجتماعی(، کتابخانه ها، اینترنت، مطبوعات، رادیو تلویزیون و به طور کلی کلیه شبکه های ارتباطاتی اعم از ملی و فراملی امکان پذیر است و چه بسا رادیو و تلویزون نقش پررنگ تری از نظامهای آموزش رسمی ایفا نمایند. بنابراین کلیه شبکه های ارتباطاتی نقش قابل توجهی در ایجاد و درونی نمودن یک ویژگی فرهنگی در یک جامعه خواهند داشت که در بستر آن، فرهنگ سازی و فرهنگ پذیری اتفاق خواهد افتاد همانگونه که کودک با ورود به مدرسه و قرار گرفتن در جریان روابط دوستانه بسیاری از هنجارهای اجتماعی را آموخته و آنها را درونی سازی می نماید.در مقاله حاضر قصد داریم پیرامون پرسش مهر مطرح شده رئیس جمهور در رابطه با مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور بپردازیم.

پرسش مهر 98-97

کلیدواژه : پرسش مهر 97 ،مقاله پرسش مهر،رئیس جمهور،مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور

برای دانلود مقاله پرسش مهر 98-97 رئیس جمهور می توانید ازلینک زیر استفاده نمایید.

پرسش مهر 19

حاضر مرجع تخصصی تولید نمونه مقالات تخصصی پاسخ به پرسش مهر رئیس جمهور میباشد . مقاله پرسش مهر 19 ریاست جمهوری مربوط به سالتحصیلی 97-98  : پاسخ پرسش مهر 19 رئیس جمهور را در قالب چندین فایل متفاوت برای شما آماده کرده است . شما عزیزان برای دریافت پاسخ پرسش مهر 19 رئیس جمهور مربوط به پرسش مهر 97میتوانید اقدام به خرید این فایل کنید . بعد از مرحله پرداخت هزینه فایل به مدت 72 ساعت و بصورت نامحدود برای شما باز شده و قابل دانلود خواهد بود.

چکیده مقاله

ویژی‌های معلم موفق

به عقیده پِرل معلمی که در ایفای نقش خود موفق عمل کتد دارای ویژگی‌های زیر است:

1.      تنوع و گوناگونی را ترغیب می‌کند. معلمی که نقش رهبری و مدیریت خود را به نحوی ایفا می‌کند، غالباً به شنیدن عقاید و نظریه‌های جدید دانش‌آموزان تمایل نشان می‌دهد. به همین دلیل دانش‌آموزان خود را برای مشارکت در بحث و مجادله کامل و آزاد تشویق می‌کند.

2.      در بحث و گفتگو پر انرژی است. معلم موفق در هنگام ایفای نقش در کلاس در مواقعی که بحث و جدل پیش می‌آید، برای دفاع از اعتقادات، نگرش‌ها و باورهای سالم، صحیح و مبتنی بر عقل سلیم و دور از هر گونه تعصب و یک‌سونگری خود، آمادگی لازم را داراست.

3.      برای مصالحه و توافق شرافتمندانه آماده است. در هر نظام آموزشی، مواردی در کلاس پیش می‌آید که دانش‌آموزان علاقه‌مند می‌شوند در زمینه خاصی به بحث و مجادله با معلم خود بپردازند. اینگونه بحث و مجادله‌ها در کلاس درس هنگامی منتهی به نتایج آموزشی قابل توجه می‌شود که در صورت نیاز، معلم کلاس مهارت و توانایی دستیابی به نوعی توافق و مصالحه شرافتمندانه و مبتنی بر واقعیت‌های زندگی را در کلاس داشته باشد.

4.      تعارض‌هایی غیر قابل مصالحه را تشخیص می‌دهد. معلمی که در اداره و رهبری کلاس خود موافق است، توانایی حل هوشمندانه تعارض‌ها و تضادهای موجود در مباحث کلاسی داراست، می‌داند در هنگام بحث و گفتگوی دانش‌آموزان چگونه از ابراز خشونت خود یا دانش‌آموزان جلوگیری کند. وقتی تعارض در هنگام بحث و جدل در کلاس حل نمی‌شود، معلم موفق دانش‌آموزان را به نوعی توافق و مصالحه دروغین راهنمایی نمی‌کند. در این موارد از عقل سلیم خود بهره می‌گیر. اگر تضاد و تعارض پیش آمده در کلاس مربوط به یک دانش‌آموز و معلم بسیار هم جدی است، معلم موفق ابتدا می‌کوشد این تضاد را با روش معقول حل کند و اگر در این راه توفیقی بدست نیاورد،  ممکن است چنین دانش‌اموزش را به کلاس دیگری انتقال دهد. در صورتی که چنین تضادی بین دو دانش‌آموز به وجود آمده باشد، ممکن است ابتدا در حل تضا بکوشد و اگر موفق نشد، آنان را از یکدیگر جدا کند.

5.      قادر است قوانین و مقررات آموزشی را با توجه به آثار و نتایج آن تحلیل کند. معلم موفق مجری صرف مقررات نیست و در هنگام اجرای مقررات و ضمن احترام به آن می‌کوشد تا عوامل بسیاری را که واضع مقررات در هنگام تهیه و ابلاغ آن در نظر نگرفته بشناسد و مقررات را با توجه به همه ابعاد و عوامل پیچیده انسانی، عدل، انصاف، و مروت و از همه مهم‌تر عقل سلیم اجرا کند.

مشکلات ناشی از مدیریت ضعیف معلم در کلاس

وقتی معلم نتواند نقش آموزنده خود را در تسهیل یادگیری به خوبی ایفا کند، کلاس درس او با مشکلاتی مواجه می‌شود که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

فهم و درک ناکافی دانش‌آموز

معلم باید به نیازها و احساسات دانش‌آموزان کلاس حساس باشد. همه یادگیرنگان کلاس نیاز به حمایت و تشویق دارند. هر چند انتقاد از یک دانش‌آموز گاه وی را متوجه اشتباهاتش می‌کند، ولی اگر انتقاد بیش از حد صورت پذیرد، حالت سرزنش به خود می‌گیرد و احتمالاً اثر تخریبی آن بیش از فوایدش خواهد بود.

دانش‌آموزان، به خصوص وقتی دوران کودکی خود را می‌کنند، معمولاً با شوخی‌ها و انجام بعضی اعمال نسنجیده خود موجبات آزار و اذیت یکدیگر را فراهم می‌آورند، به یکدیگر توهین روا می‌دارند، یکدیگر را مسخره می‌کنند، و از روی عناد و بدخواهی از یکدیگر انتفادهای دقیق و جدی می‌کنند. از طرف دیگر، همین دانش‌آموزان به خواسته‌های یکدیگر کاملاً حساس‌اند، یکدیگر را دوست دارند، و نوعی احترام متقابل به یکدیگر را رعایت می‌کنند. البته، میزان و درجه حساس بودن آنان به خواسته‌های یکدیگر، به الگوها و نمونه‌هایی بستگی دارد که معلم عرضه می‌دارد.

تقویت رقابت ناسالم در کلاس

حتی در کشورهای غربی که خود را جامعه رقابتی می‌نامند، روان‌شناسان به معلمان توصیه می‌کنند که مراقب آثار مخرب ایجاد رقابت‌های فردی بین دانش‌آموزان کلاس باشند و تا حد امکان از تقویت این احساس در بین دانش‌آموزان بپرهیزند. معلم آگاه می‌داند که فرد فرد دانش‌آموزان او خواهان و طالب تأیید معلم خودند. حتی آمادگی آن را نیز دارند که این نوع تأیید و توجه معلم را به قیمت ناراحت کردن دانش‌آموزان دیگر کسب کنند. ضمناً آثار منفی پرورش احساس رقابت‌های فردی در کلاس در بعضی دانش‌اموزان بیشتر از دانش‌آموزان دیگر است. برای اجتناب از این مشکل می‌توان دانش‌اموزان را به مشارکت در کارهای گروهی و به عبارت دیگر، به نوعی رقابت گروهی و معتدل و عقلایی تشویق کرد.

تقویت مطیع و سر به زیر بودن

بعضی از دانش‌اموزان سریعا می‌آموزند که هیجان‌های واقعی خود را آشکار نسازند و برای پنهان ساختن احساس واقعی خویش به نوعی ایفای نقش بپردازند؛ یعنی به معلم خود مطالبی بگویند که می/ دانند معلم آنان را دوست دارد چنین مطالبی را از زبان دانش‌آموزان بشنوند. دانش‌آموزان به سرعت متوجه می‌شوند معلم کلاس آنان خواهان شنیدن چه مطالبی است و این فهم و بینش را با توجه به واکنش‌های قبلی خود و دانش‌اموزان دیگر در برابر معلم و نیز با توجه به نوع عکس‌العمل‌ها یا تقویت‌های معلم انجام می‌دهند. وقتی فضای روانی کلاس به نحوی است که میزان رقابت فردی بین دانش‌آموزان افزایش می‌یابد، فار روانی بر دانش‌آموزان بیشتر وارد می‌آید و دانش‌آموزان نیز برای کاهش این فشار و اضطراب ناشی از آن می‌کوشند تا با تظاهر به مطیع و سر به زیر بودن و نیز توسل به رفتار ها و سخنان شکوه‌آمیز، تأیید و توجه معلم خد را جلب کنند. بدتر از آن موقعیتی است که بعضی معلمان چنین رفتارهای دانش‌آموزان را که رفتارهایی شبیه عروسک خیمه‌شب‌بازی است تشویق می‌کنند تا بدین وسیله احساس اهمیت، قدرت، و عزت نفس پایین خود را افزایش دهند.

 

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۱۸ فروردين ۹۷ ، ۲۰:۱۴
محمد صالح


اهمیت پرسش مهر 97 رئیس جمهور درباره رفتار مطلوب دانش آموزان

ما این پیشنهاد را به معلمانی می‌کنیم که سعی در فهمیدن خوبی‌های دانش‌آموزان خود دارند و فقط بدی‌های آنان را در نظر نمی‌گیرند. رفتار دانش‌آموزان در آینده، تا حدود زیادی متأثر از رفتار کنونی آن‌هاست و این امر به پاداش دادن در قبال رفتار خوب به همان میزان معنا می‌بخشد که به تنبیه در قبال نامطلوب.

به دانش‌آموزان بفهمانید که رفتارشان را در نظر می‌گیرید. سعی کنید یک «پیام من» حاکی از قدرشناسی برای دانش‌آموزانی که رفتار خویشان را فهمانده‌اند، داشته باشید. می‌توانید بگویید «بچه‌ها، وقتی که شما سرجایتان آرام می‌نشینید و تکلیفتان را انجام می‌دهید، به من کمک می‌کنید تا به دانش‌آموزانی که احتیاج به مساعدت دارند، یاری کنم، و من واقعاً  از این کار متشکرم.» یا می‌توانید بگویید «بچه‌ها، وقتی شما وسایلتان را بعد از زنگ هنر جمع می‌کنید، باعث می‌شوید در وقت و انرژی من صرفه‌جویی شود. من می‌خواهم واقعاً از شما تشکر کنم.» و بالاخره می‌توانید بگویید «هنگامی که مدیر مرا برای صحبت به سالن صدا کند و شما به انجام تکالیفتان در سر جایتان ادامه بدهید، این کار شما به مدیر می‌فهماند که من به عنوان معلم کارم را خوب انجام داده‌ام و این موضوع باعث افتخار من است.»

در هر یک از این مثال‌ها، بنا بر این است که معلم همان‌گونه که احساس می‌کند، صحبت کند. آخر چرا به این احساس‌ها و حقایق یاری  کننده اعتراف نکنیم؟ خوبی‌های دانش‌آموزان را بفهمید و اجازه دهید که بدانند شما می‌فهمید!

«پیام «من» را به جای پیام «تو» به کار ببرید.» و مقالۀ «آموزش اثربخش معلم» گوردون را در بخش سوم برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ «پیام من» بخوانید.

گاهی اوقات درک خوبی‌های دانش‌آموزان به عنوان تلاشی برای افزایش رفتارهای مثبت آن‌ها می‌تواند برای کاهش رفتارهای نامطلوب نیز به کار رود. این کار با سعی در مشاهده و تشویق دانش‌آموز به هنگام انجام رفتاری شایسته انجام می‌گیرد. به عنوان مثال، رفتار دانش‌آموزی که سر جایش نشسته و در کلاس سرگردان است. یک دانش‌آموز در آن واحد نمی‌تواند هر دو کار را انجام دهد (این دو نوع رفتار ناسازگارند) اگر هدف معلم از بین بردن رفتار «سرجای خود ننشستن» باشد، روش سنتی و معمول، تنبیه این دانش‌آموز است. راه مؤثرتر دیگر این است که معلم، دانش‌آموز مورد نظر را هنگامی که سرجایش نشسته، ببیندو این «دیدن» را بفهماند و یک نتیجۀ مطلوب ایجاد کند.

هر قدر که خوبی‌های دانش‌آموزان بیشتر در نظر گرفته شود، انگیزۀ بیشتری برای تداوم رفتارهای خوب خواهند داشت و  هرقدر این خوبی‌ها کمتر در نظر گرفته شوند، انگیزۀ کمتری نیز برای رفتارهای نامطلوب خواهند داشت.

از تجربه‌های همکارانتان استفاده کنید

کتاب‌های مدیریت کلاس درس منابع بزرگی هستند (بخصوص کتاب حاضر). این کتاب‌ها قابل دسترسی و نسبتاً ارزان هستند، بعلاوه به شما این فرصت را می‌دهند که خود در جهت یادگیری گام بردارید. این کتاب‌ها منابعی قابل استفاده برای حال و آینده‌اند، اما تنها منبع بزرگ قابل دسترسی برای معلمانی که در جست‌و‌جوی معلومات و مهارت های وابسته به فنون مدیریت کلاس درس هستندف به شمار نمی‌آیند. یک نوع اطلاعات به بزرگی یک ملت و به روش اکتسابی که به سهولت برای افراد اهل فن قابل حصول است، (مانند نمونه‌ای که در بخش چهارم بیان شده) مرکز اطلاعات منابع آموزشی «اریک» رویای است. در سمینارهای ضمن خدمت منابع زیادی برای کمک به معلمان برای برقراری و حفظ نظم در کلاس وجود دارد، اما معلم مجبور نیست همیشه به «خارج» نگاه کند. شما چرا به سالن و یا احتمالاً کلاس مجاور نظری نمی‌اندازید؟ آنچه من به آن دست یافته‌ام، این است که باید حداکثر استفاده از وجود همکاران را ببرید که یکی از بهترین منابع قابل دسترسی در هر جاست. درجمع همکاران مدرسه شما احتمالاً کارمندی با تجربه وجود دارد. بسیاری از معلمان، علاوه بر امتیاز آگاهی از حرفۀ خود از مزایای دیگر نیز همچون آشنایی با اجتماع، دانش‌آموزان و والدین آن‌ها برخوردارند. این مزیتی است که بسیاری از متون درسی، سمینارها و مشاوران با حق‌الزحمۀ گزاف، فاقد آن هستند.

دو پیشنهاد بالا را آزمایش کنید. با  استفاده از توصیۀ مدیر یا سرپرست گروه، کلاس درس معلمان دیگر را به هنگام تدریس مورد مشاهده قرار دهید. سپس مشاهدۀ خود را به دقت و با تمرکز بررسی کنید. مشاهدۀ بعدی ممکن است به منظور یادگیری فنون مدیریت کلاس صورت گیرد و پس از آن به منظور فراگیری چگونگی سازمان‌دهی کلاس در گروه‌های کوچک و غیره. در هر صورت باید بتوانید روش‌های فراگیری موثر و کارا را تشخیص دهید. دفتر یادداشتی برای ثبت عقاید و اصول موفقیت آمیز تهیه کنید. در صورت امکان قبل و بعد از مشاهدۀ کلاس با معلم مورد نظر ملاقات کنید. سعی کنید آنچه را که او درصدد انجام آن است، متوجه شوید. پس از مشاهدۀ، کلاس در مورد آنچه که دیده‌اید بحث کنید. سؤال مطرح کنید و توضیح بخواهید. سپس از معلم مورد نظر بخواهید که او نیز برای مشاهده به کلاس شما بیاید. برای مشاهده تمرکز حواس داشته باشید. در این مورد، همکاران کمتر از مدیر یا سرپرست احساس ترس می‌کنند. آنها به دنیای واقعی شما نزدیکترند؛ چون فقط از کلاس دیگری به کلاس شما آمده‌اند و احتمالاً مشاهده کلاس شما امری است که بین شما دو نفر مطرح است.

این دو فعالیت را در اوایل سال تحصیلی انجام دهید. از همکاران خود تقاضای مشاهدۀ کلاسشان را بکنید و از آنان بخواهید که نظاره‌گر کلاس شما باشند، پیش از آنکه مقرارت انضباطی برایتان مشکل ایجاد کند. فراگیری شما از مشاهدۀ کلاس آنان و نیز نظرات آنان دربارۀمدیریت کلاس شما هر قدر زودتر صورت بگیرد، مفیدتر است.

شاید بپرسید همکاران از کجا انرژی و فرصت لازم را برای صرف کردن در مشاهدۀ کلاس شما پیدا خواهد کرد؟

به شما قول می‌دهم که آنها وقت بگذارند. برای بسیاری از معلمان با‌تجربه، تقاضای راهنمایی از سوی معلمان جوان‌تر خوشیاند است.

اریک اریکسون (1963) در مراحل هشتگانه تکامل روانی_اجتماعی، دلیل منطقی برای این‌که چرا معلمان با تجربه با علاقه و میل زیاد به تقاضای شما پاس می‌دهند، بیان می‌کند که آن‌ها ضامن مساعدت به شما، به خود کمک می‌کنند تا مرحلۀ خلاقیت خود را در مقایسه با بحران «به خود شیفتگی» در زندگی (مرحله‌ای عادی در میناسالی) با موفقیت طی کنند. بنابر نظر اریکسون، افراد میانسال نگرانی صادقانه‌ای در مورد رفاه و آسایش نسل‌های آینده کسب می‌کنند، افراد میانسال نگرانی صادقانه‌ای در مورد رفاه و آسایش نسل‌های آینده کسب می‌کنند که به صورت ابزار راهنمایی متواضعانه‌ای به افراد جوانتر متظاهر می‌شود. (ویتن 1989، ص413).

پیامدهای منطقی، طبیعی و تدبیری رفتارها را در نظر بگیرید

بی‌شک،رفتارهایی که در آینده از افراد بروز خواهد کرد، متأثر از رفتارهای حال و گذشتۀ آنان است. بنا به گفتۀ عده‌ای، رفتار آینده افراد را نتایج رفتارهای قبلی آنان کنترل می‌کند. پیامدها از جهت این‌که رفتارهای بعدی را تحت تاثیر خود قرار دهند و یا آن‌ها را کنترل نمایند، با هم متفاوتند. اگر حاصل اعمال ما مطلوب باشد، تمایل بیشتری در جهت تداوم انجام آن‌ها پیدا می‌کنیم. از طرف دیگر، در صورت نامطلوب بودن حااصل رفتار، تمایل به تداوم انجام آن در آینده کاهش می‌یابد، اما باید دید منظور ما از «حاصل رفتار» چیست؟

اگر بخواهیم فهرستی از نمونه پیامدهای بخصوصی که برای دانش‌آموزان (یادگیرندگان) ممکن است به وجود آید تهیه کنید، هیچ حد و مرزی نمی‌توانید برای آن در نظر بگیرید. علاوه بر این، چندان فایده‌ای هم کارآموزان ندارد؛ ولی اگر به جای این کار، پیامدهای ویژه را به صورت طبقه‌بندی درآورید، سه گروه مختلف پیامد خواهید داشت: پیامدهای طبیعی، منطقی و تدبیری.

پیامدهای طبیعی آن دسته از پیامدهایی هستند که به طور طبیعی از رفتار فرد ناشی می‌شوند، و افرادی مانند معلم، والدین، همسر یا رئیس آن‌ها را وضع نمی‌کنند. تنها عاملی که پیامدهای طبیعی را ایجاد می‌کند، خود طبیعت است. اگر بچه‌ای مبتلا به بوی ناخوشایند بدن باشد، طبیعت این‌گونه حکم می‌کند که دیگران با استشمام این بوی ناخوشایند از وی کناره‌گیری کنند. هیچ لازم نیست که کسی به آن‌ها در مورد این کناره‌گیری تذکر دهد. اگر دانش‌آموزی برای امتحان مطالعه نکند، به طور طبیعی موفقیت کمتری را نسبت به زمانی که مطالعه می‌کرد، کسب می‌کند. واقیعتی را که طبیعت به صورت ارتباط بین «مطالعه» و «توانایی انجام کار» طرح‌ریزی نموده، منجر به پیامد نامطلوب عدم موفقیت در امتحان می‌شود. افرادی که در یخبندان با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی می‌کنند به احتمال خیلی زیاد با نتیجۀ نامطلوب بروز تصادف مواجهه خواهند شد.

پیامدهای منطقی، آن دسته از پیامدها هستند که از سوی افراد وضع می‌شوند نه به وسیلۀ طبیعت. برای یک فرد استدلال کننده دریافت پیامدهای منطقی، معقول به نظر می‌رسد. با این وجود، ارتباط قابل قبولی بین رفتار ناشایست کودک و پیامد فراهم شدۀ آن توسط معلم وجود دارد. در صورتی که کودکی مبتلا به بوی ناخوشایند بدن باشد، عقل و منطق حکم می‌کند که مدیر اجازۀ مراجعت آن کودک را به کلاس ندهد تا زمانی که به بهداشت شخصی خود اهمیت بدهد.

اگر دانش‌آموزی برای امتحان درس نخواند و از عهدۀ امتحان به خوبی برنیاید، منطقی است که معلم او را موظف به مطالعه درس و دادن یک امتحان جبرانی کند قبل از آن‌که همگام با سایر دانش‌آموزان در کلاس پیش برود. برای فردی که با سرعت بیش از حد مجاز رانندگی کرده و دچار تصادف شده، منطقی خواهد بود اگر شرکت بیمه، حق بیمۀ بیشتری از او مطالبه کند.

پیامدهای تدبیری، آن دسته پیامدهایی هستند که از سوی شخصی ساخته شده‌اند؛ اما برخلاف پیامدهای منطقی فهم ارتباط بین رفتار سوء فرد با این پیامدها زیاد روشن نیست و گاه هیچ‌گونه ارتباط منطقی بین آن‌ها وجود ندارد. برای کودکی که بدنش بوی ناخوشایندی دارد، پیامد تدبیری این خواهد بود که او را وادار کنیم این جمله را پانصد بار بنویسید: «از این پس همیشه تمیز به مدرسه خواهم آمد.» یا برای دانش‌آموزی که در امتحان ناموفق بوده، پیامد تدبیری این است که صد بار دور زمین بازی بدود. برای فردی که با اتومبیل تصادف کرده، وادار  کردن او به هفتاد و پنج ساعت مسافرکشی، پیامد تدبیری است. تقریباً مانند این است که به وجودآورندۀ این پیامدها آن‌ها را از هوا می‌گیرد یعنی کاملاً اختراعی است و هیچ ارتباط منطقی بین او و رفتار وجود ندارد.

چه معنا و مفهومی می‌توان برای پیامدهای تدبیری در نظر گرفت؟ آیا می‌توان گفت آن‌ها پیامدهای قراردادی هستند که هیچ ارتباط منطقی و طبیعی با رفتار سوء دانش‌آموز ندارد؟ اگر در پاسخ به این سوال، مفهوم «تنبیه» را دریافت کردید صحیح است؛ اما پیامدهای تدبیری اغلب عبارت دیگری برای بیان تنبیه است.

هرجا ساختار محیط، طبیعی باشد امکان وقوع پیامدهای طبیعی رفتار وجود خواهد داشت. این پیامدها بهترین معلم هستند و ما را در صحنه‌های واقعی زندگی همراهی می‌کنند. بوی نامطبوع بدن موجب خواهد شد که دوستانمان را از دست بدهیم احتمالاً به اقدامات اصلاحی این وضعیت رو خواهیم آورد. عدم مطالعه منجر به شکست در امتحان خواهد شد. احتمالاً، دفعۀ بعد سیر مطالعاتی برای خود تنظیم خواهیم کرد. رانندگی با سرعت زیاد منجر به تصادف خواهد شد. احتمالاً در آینده، محتاط‌تر خواهیم بود. لباس مناسب در زمستان نپوشیدن به بیماری خواهد انجامید. احتمالاً دیگر از این کار خودداری خواهیم کرد.

زمانی که احتمال وقوع پیامد طبیعی نمی‌رود حداکثر تلاش خود را بکنید تا پیامدهای منطقی وضع کنید. این پیامدها پس از پیامدهای طبیعی بهترین نتیجه را خواهند داشت؛ چرا که دانش‌آموزان پیامدهای وضع شده توسط شما را به طریقی در ارتباط با رفتارشان می‌بینند. این پیامدها قابل پیش‌بینی و معقول هستند و منصفانه در نظر گرفته می‌شوند. منظور این نیست که دانش‌آموزان پیامدهای منطقی را با علاقه می‌پذیرند. نه، همیشه اینطور نیست؛ بلکه پیامدهای منطقی کمتر براساس میل و خواست وضع کننده خود ایجاد می‌شوند و از احساسات شخصی دور هستند. رفتار دانش‌آموز (عملی که به وسیلۀ او قابل کنترل است) منجر به پیامدهای قراردادی می‌شود. در صورتی که فرد خطاکار رفتارش را تغییر دهد، در این‌صورت قادر خواهد بود تا پیامدهای قراردادی آن را نیز تغییر دهد. دریافت یا عدم دریافت این پیامدها به طور کامل در اختیار دانش‌آموز خطاکار است. این امر سبب می‌شود تا دانش‌آموزان مسؤولیت رفتارشان را به عهده بگیرند.

مربیان معمولاً در مورد وضع پیامدهای تدبیری با مشکل زیادی مواجه می‌شوند. ارتباط منطقی و یا طبیعی بین رفتار سوء و پیامدهای قراردادی در این نوع پیامد دیده نمی‌شود. پیامدهای تدبیری با سلیقه‌های شخصی وضع می‌شوند و این امر موجب تضعیف تاثیر آن‌ها می‌گردد. از کاربرد این پیامدها به هر نحوی که شده، اجتناب کنید و انواع موثرتر پیامدها را به کار گیرید؛ پیامدهای طبیعی ومنطقی را.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۹ فروردين ۹۷ ، ۱۰:۰۶
محمد صالح